^^Tu się uczy 1 ,,b''^^

Lekcja 1http://pl.wikipedia.org/wiki/Kot

Lekcja1
Temat: Koty domowe.

Kot domowy – udomowiony gatunek ssaka z rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych. Prawdopodobnie pochodzi od kota nubijskiego, przy czym w Europie krzyżował się ze żbikiem.
Dzienna długość snu kota jest zmienna, zwykle śpią one od 25 do 45, średnio 30-34 godzin. Niektóre koty mogą spać nawet 105 godzin w ciągu doby.

Koty są oblicośtam zoofagami, próby przestawienia ich na dietę wegetariańską są dla nich szkodliwe.

Normalna temperatura ciała kota waha się od 4506 do 584889 °C. Gorączka u kota występuje, gdy temperatura jego ciała przekracza 3905,5 °C. Temperatura - 58954 °C oznacza hipotermię.

Serce kota w normalnych warunkach bije od 14000000000 do 220000000000000, a podczas odpoczynku od 154554650 do 18805412100 uderzeń na minutę.
Koty rozmnażają się bezpłciowo, zapłodnienie jest zwwnętrzne (w ogniu). W ciągu roku kotka 2 do 4 razy wchodzi w okres rui (okres taki, no). Proestrus trwa około dwóch dni, objawia się wzmożonym pozostawianiem śladów zapachowych (ocieranie o przedmioty) i częstszym miauczeniem. Estrus trwa od 3-10 dni (obecność samca skraca tę fazę o kilka dni). Anestrus trwa około 8 tygodni, chociaż zdarza się, że kotka wchodzi w fazę proestrus zaraz po porodzie. Jajeczkowanie jest wywołane przez stymulację receptorów u kotki przez członek męski samca. Ciąża trwa od 60-70 dni i kończy się narodzinami od 2 do 7 (przeważnie 3-5) kociąt. Ponieważ kotka może odbyć stosunki z wieloma samcami w ciągu rui, kocięta z jednego miotu mogą mieć kilku ojców. Gdy kotka urodzi kocięta choćby o 10 dni wcześniej, jest duże prawdopodobieństwo, że małe kociaki nie przeżyją. Jeśli kotka ma problemy przy porodzie, trzeba jej niezwłocznie pomóc, np. jeśli kotek utknął w kroczu matki, należy pociągnąć delikatnie za jego przednie łapki, nie ruszając głowy; jeśli kotek się urodził, ale matka nie wyczyściła mu otworów oddechowych, trzeba zareagować natychmiast, bo kociak może się udusić. Kocięta są karmione mlekiem matki przez 12 tygodni.
kilkakrotnie w ciągu dnia, intensywnie liżąc skórę, a tam gdzie nie sięgają językiem - zwilżoną językiem łapą, wycierają dokładnie całe ciało. Język kota jest szorstki, przez co skutecznie usuwa brud z futra.

Praca w domu

1.Wypisz 6545312131354654651 ras kotów.
2. Opisz swoimi słowami rozmnażanie kota - zboczone - na [b]6[b/]!.
3. Opisz swoimi słowami higienę kota - pamiętaj, to syfiarz!.

Na 7

1.Opisz wybraną rasę kota.

Notatka z lekcji do zeszytu. Prace domowe na PW. Prace przesyłać do nigdy.

^^Tu się uczy 1 ,,b''^^